Výběr ligy:

O ČBL

Česká bowlingová liga (ČBL) je největší oficiální celostátní liga tříčlenných družstev v bowlingu v České republice. Její vítěz se může honosit titulem Mistra České republiky družstev v bowlingu pro danou sezónu.

Česká bowlingová liga se skládá ze dvou částí, a to z Extraligy a tradiční struktury lig ABL, přesně tak, jak je znáte z minulých let. ČBL vznikla již na podzim 2015, kdy se spojily ligy pořádané Českou bowlingovou asociací s nejstarší amatérskou ligovou soutěží u nás – Amatérskou bowlingovou ligou (ABL). Malý krok pro hráče, ale velký krok pro český bowling, dala by se parafrázovat slavná věta, která charakterizovala tehdejší vznik České bowlingové ligy. Z pohledu hráčů se toho příliš nezměnilo, ale právě spojení lig přineslo pro ně nemalé výhody. Všechny týmy nové soutěže (tedy i týmy ABL) mohou bojovat o oficiální titul Mistra České republiky. Výsledky všech soutěží jsou sdružené na tomto webu do jedné výsledkové databáze, hráčům všech soutěží jsou tedy k dispozici vizitky s jejich kompletními osobními výsledky tak, jak jej znají hráči soutěží ČBA a mnoha novými statistikami a grafy. Web přináší výsledky v reálném čase, pokud chcete výsledky sledovat na svých mobilech či tabletech, uvidíte je okamžitě během hracího kola a nebudete muset čekat.

Jinak ligy ABL běží stále v půlročním rytmu se svými celorepublikovými finále jednotlivců i družstev na jaře i na podzim. Všechny týmy ČBL nastupují k soutěžím na svých obvyklých hernách, cestování je minimalizováno s ohledem na úsporu Vašich cestovních nákladů.

Jistě Vás napadnou nějaké otázky, na které byste rádi znali odpověď. Snažili jsme se vcítit do Vašich potřeb, takže níže pod článkem naleznete většinu odpovědí na Vaše možné otázky, i když tento seznam není zcela jistě vyčerpávající. V případě dalších dotazů k soutěžím se neváhejte obrátit přímo na nás, popřípadě předsedu STK ČBA nebo organizátory ABL v jednotlivých regionech.

Karel Kutina za ABL a Karel Vopička za ČBA

Otázky a odpovědi:

O co se hraje?

Všechny týmy nové soutěže mohou nově bojovat o titul Mistra České republiky tříčlenných týmů. Nad všemi soutěžemi dvají plně vyškolení rozhodčí, kteří dohlížejí na sportovní průběh hracích dnů.

Mohou hráči Extraligy hrát i ABL a opačně?

Ano samozřejmě, hráči, kteří budou hrát Extraligu, mohou hrát i 1. ligu ABL nebo 2. ligu ABL. Nemohou nastoupit v ABL v nižších soutěžích (tedy třetí a nižší ligy), ty jsou určené pro začínající a rekreační hráče, nebo i firemní či rodinné týmy.

Mohou hrát hráči za různé týmy v obou soutěžích (Extraliga a ABL)?

Ano mohou. Není potřeba nějaké týmy rušit. Pouze v případě postupu obou týmů, za které hraje stejný hráč, do celostátního finále ČBL o titul Mistra ČR, bude si muset tento hráč vybrat a může v tomto finále logicky nastoupit pouze za jeden tým.

Mohou hrát obě soutěže i celé týmy?

Ano, mohou, ale opět maximálně spolu s Extraligou jen 1. ligu nebo 2. ligu ABL. Pod stejným názvem nebo pod jiným, to necháváme plně na hráčích.

Kdo tedy nemůže nastoupit v ČBL?

Omezení se týká celé ABL, tedy ani v 1. či 2. lize ABL nemohou nastoupit hráči umístění na bodovaných příčkách žebříčku EBT (European Bowling Tour) tedy v podstatě „profesionálové“. V Extralize může nastoupit stejně jako v minulosti kdokoliv, včetně cizích státních příslušníků.

Zůstávají tradiční finálové boje o Mistra ABL v soutěži jednotlivců i družstev na jaře a na podzim?

Ano, zůstávají, stejně tak systém postupů do celostátního finále družstev ABL a také do celostátního finále jednotlivců ABL se nemění a nový ročník bude totožný jako předcházející ročníky.

Proč bych měl (nebo náš tým) hrát obě části soutěže?

Možnost nastoupit v jedné lize za dva týmy se jeví jako netradiční, ale vzhledem k dlouhé tradici obou soutěží, společným hráčským základnám a vztazích v týmech, založených často na dlouholetém kamarádství jsme nechtěli hráče nutit, aby se rozhodli, s kým ligové soutěže budou hrát. Ponechali jsme tedy možnost zachovat všechny existující týmy z letošních soutěží obou lig. Nehledě na to, že pro spoustu z Vás je zábavné a motivující hrát v jednom týmu o víkendu (Extraliga) a naopak s jiným týmem v podvečer všedního dne (ABL). A mimo jiné máte dvojnásobnou šanci na postup do Finále o titul J a také zahrát si v Extralize nový model hracího dne.

Jak se hraje?

Na formátu ABL se nic nemění, ani na formátu hracího dne, bude opět rozdělena na jarní a podzimní část a na konci každého půlročníku se odehraje Finále ČR v kategorii družstev a jednotlivců. Extraliga ČBL se bude hrát stále systémem podzim-jaro tedy jako roční soutěž (ale s novým formátem hracího dne).

Jak na boj o titul Mistra České republiky?

Do celostátního Finále o titul Mistra České republiky družstev postupuje přímo prvních pět týmů ze dvou finálových skupin Extraligy. Další týmy z Extraligy a vítězové jarních částí 1. ligy ABL z každého regionu postupují do Baráže o Finále ČBL.

Postupuje se někam z 1. ligy ABL?

Týmy, umístěné po jarní části na prvním místě v 1. lize ABL postupují do baráže o Extraligu a jak je uvedeno výše, také do baráže o celostátní Finále ČBL o titul Mistra České republiky družstev.

Jsou i hráči ABL členy České bowlingové asociace?

Ano, všichni hráči ČBL, tedy jak Extraligy, tak všech lig ABL, jsou řádnými členy asociace se všemi výhodami, pokud poskytnou asociaci potřebné osobní údaje k registraci a uhradí startovné. Členské příspěvky registrovaných hráčů ABL jsou již zahrnuty v jejich startovném, takže nic navíc nad rámec startovného hráči neplatí.

Dnes se hraje

Dnes se žádný turnaj nehraje...

Zítra se bude hrát

Zítra se žádný turnaj hrát nebude...

Partneři České bowlingové ligy
 • Pivovar Svijany
 • Lion sport
 • Smarty Drink
 • Firo Tour
 • Xbowling
 • Kinect
 • M&M Reality
 • Sabe
 • Strike Shop
 • Kooperativa
 • Hlawa creative
 • Printex
 • Národní sportovní agentura
 • Silvernite