4. června 2019

Finále Prahy ŠBL

Kudela Dušan

Titul Mistr Prahy školních týmů pro rok 2019 získal tým Smečka z Radavy

V pražském regionu se do 1. ročníku Školní ligy zapojilo celkem 192 hráčů a hráček z 38 základních a středních škol. Po neúprosných bojích v šesti základních skupinách si účast v pražském finále vybojovalo 12 nejlepších družstev. Pražský kvalifikační turnaj 1. ročníku bowlingové školní ligy tříčlenných družstev konaný pod záštitou ČBA v rámci projektu „Začni hrát bowling“ stanovil, která družstva pojedou koncem června na celostátní finálový turnaj školních týmů do Pardubic.

Základní část finálového turnaje, který proběhl ve středu 29. května 2019 v centru Best bowling Zličín, proběhla ve dvou šestičlenných skupinách, ve kterých se každé družstvo střetlo s každým. Turnaje se zúčastnilo celkem 33 chlapců a 11 dívek a povzbudit je přišlo okolo 15 spolužáků. Nálada byla báječná a tou největší motivací k co nejlepší hře byla vidina postupu (první tři družstva z každé skupiny) do červnového celostátního finále. Každá shozená kuželka byla oceněna potleskem a uznáním soupeře. Po každém kole se pořadí měnilo až na Smečku (ZŠ Hanspaulka), která drtila své daleko starší soupeře ve skupině B.

Utkání ve skupině A přinesla spoustu zvratů i emocí. Až do poslední chvíle byla na čele Kořenda 1 (ZŠ Kořenského), ale v závěrečném kole jejich soupeři naplno bodovali a nakonec pro tento tým zbylo až čtvrté nepostupové místo. Prvenství získalo družstvo Psi (SOŠ podnik. PROFIT) se ziskem 18 bodů. Na 2. až 4. místě získala družstva stejný počet bodů (16) a o dalším pořadí rozhodoval nejvyšší součet výkonů družstev z finálového dne. Z minitabulky vyšel nejlépe loňský vítěz Zelený pruh (SŠT Akademie řemesel), třetí skončil družstvo Kvinta (Gym. Mensa) a na Kořenda 1 zbylo nepostupové 4. místo. Následovali Michael (SŠ VOŠ reklamní a umělecké tvorby) a Bee Bowlers 2 (ZŠ Beehive).

Skupinu B vyhrála přesvědčivě Smečka (ZŠ Hanspaulka) s 22 body, o pět bodů méně získalo družstvo Bee Bowlers 1 (ZŠ Beehive). Třetí místo se ziskem 14 bodů patři družstvu Diatkovy děti (SOŠ podnik. PROFIT) a za ním družstvo FC Žlábek (ZŠ Nebušická) s 9 body. Následovali Nezastavitelné koule (Gym. MVV) a nejmladší družstvo finále Kořenda 3 (ZŠ Kořenského).

Následná finálová část turnaje, ve kterém se na jedno utkání střetli první družstva ze skupin o Mistra Prahy, druhá družstva o třetí místo, třetí družstva o páté místo, čtvrtá o sedmé místo, pátá o místo deváté a šestá o jedenácté místo ukázala, že hráči ze sebe vyždímali maximum, aby získali lepší umístění. Vítězem finálového duelu a pohár Mistra Prahy školních týmů pro rok 2019 získalo družstvo Smečka ze ZŠ Hanspaulka. Poražený tým Psi obdržel pohár za druhé místo a obhájce loňského titulu Zelený pruh se musel spokojit s třetí příčkou. Čtvrté místo překvapivě obsadil nováček Bee Bowlers 1, páté místo patří družstvu Diatkovy děti a šesté Kvintě. Všichni přímo postupují do celostátního turnaje o Mistra České republiky školních týmů. Sedmé místo a prvním náhradníkem pro účast v celostátním finálovém turnaji tříčlenných družstev si vybojovalo družstvo Kořenda 1, druhým náhradníkem za osmé místo je družstvo FC Žlábek. Následují družstva Nezastavitelné koule, Michael, Bee Bowlers 2 a Kořenda 3.

Gratulujeme družstvu Smečka k mistrovskému titulu, ale i všem zúčastněným hráčům. Velký dík patří též celému týmu herny a rozhodčím. Jménem ČBA bych rád poděkoval všem hráčům, pedagogům, rozhodčím a pracovníkům bowlingových center za bezproblémový průběh soutěžního ročníku Školní bowlingové ligy uskutečněné v regionu Praha.

Celostátní finále o Mistra České republiky školních týmů se koná na centru Bowlingzone Pardubice 24. 6. 2019. od 11:00 hodin.