Ostatní

4. června 2017

Finále ČBL o titul mistra ČR

Petáková Lucie

Finále České bowlingové ligy ukončilo ligovou sezónu 2016/2017. Ve dnech 3. a 4. června 2017 se na pardubickém centru Bowlingzone sešlo 18 nejlepších týmů z celé České republiky, které se kvalifikovali ze základních kol Extraligy a regionálních 1. lig ABL (buď přímo nebo přes baráž), aby bojovali o titul Mistra České republiky v družstvech pro rok 2017. Účastníky čekal náročný program, ve kterém se utkal každý tým s každým, celkově tak bylo sehráno 153 zápasů na sportovním mazání, které vybral a mazačku připravil Tomáš Hlúch.

V sobotu se nejprve hrálo v baráži o 6 postupových míst, které nakonec vybojovaly týmy Pitch a Ball B, BO Litovel, Bowlingzone A, BC Car Citon Olomouc, Black Riders a PBS Plzeň. Ty se připojily k dalším 12 týmům a v sobotu po obědě začaly v prvních osmi hrách bojovat všechny týmy o mistrovský titul.

První den zakončil nejlépe tým Bowling Academy s 35 body, před druhým Xbowling týmem a třetím BT Notaxo. Po zakončení prvního dne proběhlo v důstojné divácké kulise vyhodnocení pravidelných anket Hráč/hráčka roku…pro rok 2017 (píšeme o ní v samostatném článku) a také předání cen celoročního pořadí turnajové série Kegel PRESTIGE Tour 2106/2017, po kterých následoval raut a společné posezení.

V neděli čekalo na hráče zbývajících 9 utkání. Věkově nejmladší tým Bowling Academy z Olomouce se o čelo tabulky přetahoval s týmem Xbowlingu o každý bod. Nakonec však po velkém boji a dramatickém závěru (a také díky nejvyššímu náhozu turnaje, 289 kuželek v podání Tomáše Plechaty) zvítězil a mistrovský titul vybojoval olomoucký Bowling Academy. Na druhém místě skončil a titul vicemistrů si do Prahy odváží tým Xbowling, který ztratil na vítěze pouhé 2 body. Na třetím místě skončil obhájce titulu tým Expert King Pins, který v neděli sice dotahoval ztrátu z prvního dne, ale nakonec to na lepší než bronzovou příčku již nestačilo.

Nejlepšími hráči mistrovství na průměr byli právě hráči Expert King Pins - na prvním místě Marek Talpa s průměrem 218,82 kuželek před druhým Jaroslavem Lorencem, třetí byl Jan Spáčil z BO Šantovka Olomouc.

Finále ukázalo, že soutěž družstev v ligovém formátu není jen o individualitách a o nejvyšších náhozech, ale právě i o vzájemných soubojích o dílčí body do celkové tabulky. Bod za vítězství při náhozu 180 má stejnou hodnotu jako vítězství náhozem 279 a naopak body se dají ztratit nejen špatnou hrou,ale i náhozy nad 240. Vyrovnanost týmu je pak klíčová, jak ukázali právě čerství Mistři České republiky z olomoucké bowlingové akademie, kterým patří opravdu velká gratulace!

Na závěr akce se dostavili zástupci agentury WADA a provedli dopingovou kontrolu, na kterou si vybrali po dvou hráčích z prvních dvou týmů. Teprve po jejím provedení mohl následovat předávací ceremoniál, kdy velký putovní pohár po roce směřuje z Prahy do Olomouce.

Na závěr mi dovolte poděkovat týmu herny Bowlingzone v Pardubicích pod vedením Adama Vondráčka, dráhovým rozhodčím v čele s hlavní rozhodčí Lucií Petákovou a také předsedovi STK Jiřímu Beranovi za bezchybný průběh i přípravu této vrcholné akce.

V neposlední řadě patří dík všem hráčům za jejich výdrž i bojovné výkony na dráze.