Výběr ligy:

FAQ

Otázky a odpovědi:

O co se hraje?

Všechny týmy nové soutěže mohou nově bojovat o titul Mistra ČR. Nad všemi soutěžemi budou dbát plně vyškolení rozhodčí, kteří dohlédnou na sportovní průběh hracích dnů.

Mohou hráči Extraligy hrát i ABL a opačně?

Ano samozřejmě, hráči, kteří budou hrát Extraligu, mohou hrát i 1. ligu ABL nebo 2. ligu ABL. Nemohou nastoupit v ABL v nižších soutěžích (tedy třetí a nižší ligy), ty jsou opravdu pro rekreační hráče a firemní či rodinné týmy.

Mohou hrát hráči za různé týmy v obou soutěžích (Extraliga a ABL)?

Ano mohou. Není potřeba nějaké týmy rušit. Pouze v případě postupu obou týmů, za které hraje stejný hráč, do celostátního finále ČBL o titul Mistra ČR, bude si muset tento hráč vybrat a může v tomto finále logicky nastoupit pouze za jeden tým.

Mohou hrát obě soutěže i celé týmy?

Ano, mohou, ale opět maximálně spolu s Extraligou jen 1. ligu nebo 2. ligu ABL. Pod stejným názvem nebo pod jiným, to necháváme plně na hráčích.

Kdo tedy nemůže nastoupit v ČBL?

Omezení se týká celé ABL, tedy ani v 1. či 2. lize ABL nemohou nastoupit hráči umístění na bodovaných příčkách žebříčku EBT (European Bowling Tour) tedy v podstatě „profesionálové“. V Extralize může nastoupit stejně jako v minulosti kdokoliv, včetně cizích státních příslušníků.

Zůstávají tradiční finálové boje o Mistra ABL v soutěži jednotlivců i družstev na jaře a na podzim?

Ano, samozřejmě zůstávají, zde se pro Vás nic nemění. Stejně tak systém postupů do celostátního finále družstev ABL a také do celostátního finále jednotlivců ABL se nemění a nový ročník bude totožný jako předcházející ročníky.

Proč bych měl (nebo náš tým) hrát obě části soutěže?

Možnost nastoupit v jedné lize za dva týmy se jeví jako netradiční, ale vzhledem k dlouhé tradici obou soutěží, společným hráčským základnám a vztazích v týmech, založených často na dlouholetém kamarádství jsme nechtěli hráče nutit, aby se rozhodli, s kým ligové soutěže budou hrát. Ponechali jsme tedy možnost zachovat všechny existující týmy z letošních soutěží obou lig. Nehledě na to, že pro spoustu z Vás je zábavné a motivující hrát v jednom týmu o víkendu (Extraliga) a naopak s jiným týmem v podvečer všedního dne (ABL). A mimo jiné máte dvojnásobnou šanci na postup do Finále o titul J a také zahrát si v Extralize nový model hracího dne.

Jak se hraje?

Na formátu ABL se nic nemění, ani na formátu hracího dne, bude opět rozdělena na jarní a podzimní část a na konci každého půlročníku se odehraje Finále ČR v kategorii družstev a jednotlivců. Extraliga ČBL se bude hrát stále systémem podzim-jaro tedy jako roční soutěž (ale s novým formátem hracího dne).

Jak na boj o titul Mistra České republiky?

Do celostátního Finále o titul Mistra České republiky družstev postupuje přímo prvních pět týmů ze dvou finálových skupin Extraligy. Další týmy z Extraligy a vítězové jarních částí 1. ligy ABL z každého regionu postupují do Baráže o Finále ČBL.

Postupuje se někam z 1. ligy ABL?

Týmy, umístěné po jarní části na prvním místě v 1. lize ABL postupují do baráže o Extraligu a jak je uvedeno výše, také do baráže o celostátní Finále ČBL o titul Mistra České republiky družstev.

Jsou i hráči ABL členy České bowlingové asociace?

Ano, všichni hráči ČBL, tedy jak Extraligy, tak všech lig ABL, jsou řádnými členy asociace se všemi výhodami, pokud poskytnou asociaci potřebné osobní údaje k registraci a uhradí startovné. Členské příspěvky registrovaných hráčů ABL jsou již zahrnuty v jejich startovném, takže nic navíc nad rámec startovného hráči neplatí.

Dnes se hraje

Dnes se žádný turnaj nehraje...

Zítra se bude hrát

18:00
18:00
Partneři České bowlingové ligy
 • Pivovar Svijany
 • Lion sport
 • Smarty Drink
 • Firo Tour
 • Xbowling
 • Kinect
 • M&M Reality
 • Sabe
 • Strike Shop
 • Kooperativa
 • Hlawa creative
 • Printex
 • MŠMT
 • SBL